Blog

Webinar, albo inaczej webinarium, jest rodzajem internetowego spotkania,
w którym prowadzący łączy się z uczestnikami poprzez transmisję wideo w czasie rzeczywistym.
To nowoczesny format szkoleniowy, w którym wykorzystuje się technologię webcast
umożliwiającą obustronną komunikację z zastosowaniem wirtualnych narzędzi.

Jak przygotować się do wystąpienia online?

Ostatnie kilka lat przyniosły znaczne zmiany, jeśli chodzi o sposób pracy, spędzania wolnego czasu, nauki. Coraz większa część tych aktywności przeniosła się do świata wirtualnego i coraz też więcej osób uznaje go za coś zupełnie normalnego, znanego i chętnie wykorzystywanego. Spotkania w formacie online znacząco różnią się od tych, do których byliśmy przyzwyczajeni. Specyfika wystąpień wirtualnych wymaga mówienia w odpowiedni sposób, a także zadbania o swoją postawę. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do prezentacji online.

 

Zanim wystąpisz przed kamerą…

 

Przed wystąpieniem publicznym, tak online, jak offline, najważniejsze jest przygotowanie. Nawet jeśli masz ogromne doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie, jeśli nie nauczysz się mówić do ludzi w odpowiedni sposób, nie uzyskasz oczekiwanej przez ciebie reakcji publiczności. Oko kamery bezlitośnie demaskuje wszelkie niedociągnięcia, dlatego, aby dobrze wypaść, musisz przede wszystkim zastanowić się nad tym, co chcesz powiedzieć oraz w jaki sposób pragniesz to przekazać. Przygotuj krótki scenariusz wystąpienia i zadbaj o zastosowanie różnych elementów wspomagających wypowiedź: przenośni, porównań, metafor itp. Powinieneś dowiedzieć się od organizatora wszystkiego na temat swojej prelekcji: kiedy, gdzie, do kogo i jak długo masz mówić. Język, forma wypowiedzi, a nawet pewne rekwizyty powinny być dostosowane do twojego odbiorcy. Inne elementy zastosujesz do prezentacji produktu podczas spotkania biznesowego, a inne prowadząc warsztaty online dla studentów. Musisz też zwrócić uwagę na to, że inne są realia wystąpień na żywo, a inne, gdy trzeba nagrywać materiał, który później ma zostać pocięty. Jeśli masz wygłosić np. prezentację na konferencji naukowej, wypytaj o kolejność występowania, przed kim i po kim masz mówić. Dzięki temu w trakcie eventu nic cię nie zaskoczy.

 

Jak się ubrać do spotkania przed kamerą?

 

Przygotowując się do wystąpienia online, pamiętaj o warsztacie scenicznym. Jego ważnym elementem jest ubiór. Jeśli chcesz wykreować wizerunek eksperta, dobrym rozwiązaniem będzie strój formalny, jeśli jednak zależy ci na autentyczności i byciu postrzeganym jako osoba godna zaufania, najlepiej sprawdzi się styl smart casual. Gdy założysz ubrania bez wzorków i kwiatków i postawisz na neutralne, jasne kolory, będziesz wyglądać elegancko i modnie zarazem. Ponieważ przy wystąpieniach online przeważnie widać nas tylko od pasa w górę, nie można zapominać o szczegółach. Chodzi nie tylko o nasz schludny wygląd, ale też również o to, co widać w tle. Plan z tyłu powinien być w miarę jednolity – wszelkie dodatkowe „rozpraszacze” mogą odciągać uwagę widzów i sprawić, że zamiast skupić się na Tobie będą patrzeć, co dzieje się obok.

 

Jak ustawić kamerę w trybie spotkań online?

 

Odpowiednie ustawienie oświetlenia oraz kamery ma ogromne znaczenie podczas wystąpienia online. Należy pomyśleć o kadrze i perspektywie obrazu. Kamerę najlepiej ustawić na wysokości oczu, aby nie patrzeć na widzów „z góry”. Kadr powinien sprawiać wrażenie spokoju i ładu – w tle nie powinno być żadnego nieporządku. Nasza rada: jeśli nie korzystasz z dodatkowego mikrofonu, kamerę ustaw bliżej siebie. Dzięki temu będzie cię lepiej słychać.

 

Praktyczne sposoby na przeprowadzenie świetnego wystąpienia

 

Zanim zaczniesz nadawać na żywo lub nagrywać film, zrób próbę. Dobrym pomysłem jest rozgrzanie aparatu mowy za pomocą ćwiczeń artykulacyjnych, np. popularnych łamańców językowych. Pomoże to lepiej wymawiać poszczególne dźwięki i akcentować dane słowa. Wystąpienie możesz poćwiczyć przed lustrem lub nagrywając się na kamerze w telefonie. Krótka rozgrzewka sprawi, że nabierzesz większej śmiałości do występowania przed prawdziwą publicznością.

To oczywiście tylko podstawowe porady, wynikające z praktyki, jaką mamy w obsłudze organizacji wydarzeń online. Nasz warsztat jest dużo szerszy i zawsze chętnie dzielimy się nim z naszymi Klientami.

Porozmawiajmy
o Twoim wydarzeniu

Wydarzeniaonline.pl

Wydarzeniaonline.pl

Blu Expierience Sp. z o.o.
al. 29 Listopada 50
31-425 Kraków
Copyright © 2020 Blu Experience. All rights reserved.
+48 501 172 589
kontakt@wydarzeniaonline.pl
darmowa baza wiedzy
wydarzenia.online
Copyright © 2020 Blu Experience. All rights reserved.